Projekty IT

24 programy jakie stosuję w zdalnych projektach IT

Pinterest LinkedIn Tumblr

Projekty IT realizuję już od ponad 16 lat. W tym czasie korzystałem z różnorakich metodyk prowadzenia projektu a także programów, które wspierały mnie podczas pracy.

Od ponad roku prowadzę firmę w formie w pełni zdalnej. Była to stopniowa zmiana trybu pracy jak i również programów jakie stosowałem.

Z uwagi na zdalny model funkcjonowania firmy, co jakiś czas otrzymuję pytania jakie oprogramowania wykorzystuję? 19 października 2019 roku podczas konferencji InfoMEET we Wrocławiu zaprezentowałem programy, z których korzystam. W tym wpisie chciałbym się z Tobą nimi podzielić.

Prezentuję popularne oraz mniej popularne programy. Dla osób doświadczonych w branży IT część z tych narzędzi może być dobrze znana.

Przy poszczególnych programach opisuję rozwiązania jakie stosuję i które ułatwiły mi pracę. Myślę, że mogą być dla Ciebie pomocne.

Działanie firmy oraz stopniową zmianę na tryb zdalny opiszę przy okazji kolejnych wpisów. Zachęcam Cię do podania swojego adresu e-mail. Wyślę Ci wiadomość kiedy pojawi się nowy wpis na blogu.

Klika słów na temat konferencji InfoMEET

InfoMEET jest to cykliczna i bezpłatna konferencja IT oraz targi kariery dla specjalistów IT. To dobra okazja do odwiedzenia stoisk czołowych firm technologicznych w regionie i wymiany doświadczeń z innymi osobami z branży. Podczas konferencji poznałem wiele ciekawych osób. Konferencje są organizowane w największych miastach Polski: Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań.

24 programy jakie stosuję w zdalnych projektach IT:

1. Slack

Znalezione obrazy dla zapytania slack
źródło slack.com

Tego programu nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Jest to jeden najpopularniejszych komunikatorów w branży IT.

Slack jest komunikatorem przeznaczonym głównie do pracy grupowej. Jego największą zaletą są możliwości łatwej integracji z innymi narzędziami na rynku.

W przypadku częstej komunikacji w kanale wadą Slack jest bałagan, jaki może pojawić się w dyskusji. Jeśli masz taki problem możesz wypróbować rozwiązanie Twist.

Przydane rozwiązania w Slack:

1. W moim przypadku Slack jako jedyna aplikacja posiada włączone powiadomienia w telefonie. Za pomocą Zapier (opisuję niżej) zintegrowałem najważniejsze wiadomości oraz powiadomienia z innych programów. Dzięki temu otrzymuję powiadomienie w tylko w ważnych sprawach.

2. Slack pozwala na integrację z Zoom (opisuję niżej). Dzięki integracji jest możliwe wybranie połączenia za pomocą komendy lub wybranie Zoom jako domyślnej aplikacji do wykonywania połączeń.

Po wyborze Zoom jako domyślnej aplikacji do połączeń, spotkanie będziemy mogli uruchomić za pomocą ikony słuchawki w górnym menu kanału.

Alternatywy dla Slack: Rocket.Chat, Microsoft Teams, Twist.

Dla firm, które pracują głównie na oprogramowaniach Microsoft, takich jak systemy lub aplikacje biurowe ciekawym rozwiązaniem może być Microsoft Teams. W bezpłatnym pakiecie jest dostępna pełna historia treści oraz szerokie wsparcie narzędzi z rodziny Microsoft.

2. Zoom

źródło własne

Jest to komunikator, który umożliwia połączenia w formie video konferencji. Połączenia posiadają wysoką jakość zarówno głosową, jak i video.

Możemy uruchomić w Zoom możliwość połączenia dla użytkowników Skype Business oraz za pomocą klasycznego połączenia telefonicznego.

Największą zaletą jaką często stosuje podczas spotkań Zoom jest nagrywanie prowadzonego spotkania. Jest to przydane, aby móc szybko wrócić do istotnych treści. W przypadku rozwiązań konkurencyjnych jest to często funkcja dodatkowo płatna.

Przydane rozwiązanie w Zoom:

1. Często otrzymuję od innych osób link do połączenia w Zoom. Ja również zazwyczaj generowałem linki i wysyłałem. Chcąc sobie ułatwić życie do kalendarza Google dodałem rozszerzenie Zoom. Dzięki temu, podczas organizowania spotkań mogę wybrać formę połączenia i zaproszone osoby otrzymają wszystkie potrzebne informacje o połączeniu.

źródło własne

2. W ramach organizacji warto, aby każdy z członków zespołu założył własne konto w Zoom. Jest to bezpłatne i jednoczenie bardzo przyspiesza połączenie. Zoom w takiej sytuacji działa podobnie jak Skype. Można do siebie od razu dzwonić zamiast wysyłać linki do połączenia.

Alternatywy dla Zoom: Skype Business, Google Meet, Cisco Webex.

3. Zapier

Znalezione obrazy dla zapytania zapier
źródło zapier.com

Zapier pozwala na wykonanie integracji pomiędzy programami. W bazie Zapier jest szeroka lista oprogramowań, z którymi można się zintegrować.

W sytuacji kiedy dane oprogramowanie nie posiada integracji z Zapier to komunikację można zrealizować m.in. za pomocą webhook.

Alternatywy dla Zapier: IFTTT, Integromat, Microsoft Flow

4. Doodle

źródło własne

To narzędzie do umawiania spotkań zespołu. Pozwala na szybkie zaproponowanie terminów spotkania w określonym terminie i godzinach a następnie wysłanie linku do uczestników. Każdy może wybrać godzinę spotkania, która mu odpowiada.

Przydatne rozwiązanie w Doodle:

Doodle można zintegrować ze Slack. Integracja ułatwia utworzenie ankiety bezpośrednio z komunikatora. Wyniki uzupełnionej ankiety są na bieżąco komunikowane za pomocą Doodle Bot.

Doodle Bot i Slack
źródło własne

Alternatywy dla Doodle: Framadate, Calendly, Xoyondo.

5. JIRA

źródło atlassian.com

JIRA to system zadań na jakim pracuje w firmie. Program wspiera metodykę Scrum oraz Kanban. Od pewnego czasu JIRA wprowadziła nowy rodzaj projektów, który umożliwia stworzenie harmonogramu projektu.

W klasycznych projektach JIRA możliwe jest zaprojektowanie dedykowanego procesu i zastosowanie oprogramowania do obiegu dokumentów. W przypadku małych firm takie rozwiązanie będzie wystarczające.

Znalezione obrazy dla zapytania jira process
źródło atlassian.com

Alternatywy dla JIRA: Trello, Asana, Basecamp.

6. Bitbucket

źródło bitbucket.org

Bitbucket to repozytorium kodu oprogramowania. Największą zaletą programu jest integracja z JIRA i możliwość powiązania zadań ze zmianami w kodzie.

Alternatywy dla Bitbucket: GitHub, GitLab.

7. Confluence

źródło atlassian.com

To oprogramowanie, które pozwala na prowadzenie dokumentacji w ramach realizowanego projektu. Confluence pozwala na zapisywanie specyfikacji, notatek, protokołów, podsumowań, itp.

Zaletą Confluence (podobnie jak innych produktów z rodziny Atlassian) jest pełna integracja z JIRA pozwalająca m.in. na powiązanie treści z zadaniami i użytkownikami.

Z uwagi na popularność, Confluence posiada również szereg integracji z innymi programami na rynku. Dzięki temu można osadzać w treści różnego typu dokumenty (np. z draw.io, miro, itp.).

Alternatywy dla Confluence: Google Docs, Wiki OpenProject lub TeamWork, Dropbox Paper.

8. OpenProject

źródło openproject.org

Bardzo lubię to oprogramowanie. OpenProject powstał na podstawie projektu Redmine. Jego zaletą jest połączenie w jednym narzędziu metod kaskadowych i zwinnych.

Jako oprogramowanie open source nie posiada limitów oraz płatnych kont użytkowników co powoduje, że jest dobrym wyborem dla projektów, w których będzie ich większa liczba.

Oprogramowanie ma swoje wady takie jak: brak aplikacji mobilnej.

Jeśli chcesz to oprogramowanie uruchomić w wersji open source musisz zapewnić własne utrzymanie. Jeśli masz z tym problem napisz do mnie. Mój Zespół pomoże Ci uruchomić to oprogramowanie.

Alternatywy dla OpenProject: Redmine, Taiga.io.

9. miro

źródło miro.com

Jest to tablica, którą można stosować podczas zdalnego połączenia z zespołem. Na tablicy można zaprezentować zadania, proces, mapę myśli lub opisać inne elementy w zakresie projektu. Jest to alternatywa tablicy, która jest skutecznym narzędziem podczas pracy stacjonarnej. Narzędzie można zintegrować m.in. z G Suite, Slack, JIRA

Alternatywy dla miro to: ziteboard.com, Microsoft Whiteboard, Conceptboard.

10. G Suite

źródło: gsuite.google.com

G Suite to pełne środowisko Google przeznaczone do pracy grupowej zawierające takie moduły jak: poczta, kalendarz, kontakty, komunikator, edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne. Byłem jednym z pierwszych użytkowników tego pakietu 🙂 Nazwa jaką stosowano kiedyś to „Aplikacje Google”.

Alternatywy dla G Suite to: Microsoft Office 365, iCloud.

W mojej ocenie dla firm technologicznych G Suite jest idealnym rozwiązaniem, który dostarcza narzędzia wymagane podczas pracy. Dla firm, które w większym stopniu pracują w oparciu o programy biurowe Microsoft, lepszym wyborem będzie Office 365.

11. draw.io

draw.io
źródło: draw.io

Jest to narzędzie, za pomocą którego można wykonać diagramy m.in. wg takich standardów jak: UML, Archimate, BPMN, SysML, itp. Zaletą jest to, że można opracować w nim również proste i szybkie projekty UX. Draw.io można bardzo łatwo zintegrować z G Suite, Dropbox oraz JIRA.

Alternatywy dla Draw.io to: Visual Paradigm (opisuję niżej), Microsoft Visio, Lucidchart, Cacoo.

12. Adobe XD

Adobe XD
źródło własne

Jest to jeden z najmłodszych i bezpłatnych programów Adobe przeznaczony do opracowania projektów UI i UX. Stworzone projekty w wersji dynamicznej można udostępniać dla innych użytkowników za pomocą Creative Cloud.

Program bardzo dobrze radzi sobie z obsługą formatów AI i Sketch.

Możliwości programu pozwalają wykorzystać program jako pełnowartościowy edytor grafiki wektorowej.

Alternatywy dla Adobe XD: Sketch, Pencil, InVision.

13. Cawemo

źródło cawemo.com

Jest to moje ulubione oprogramowanie do projektowania procesów w notacji BPMN. Narzędzie jest dedykowane tylko tej notacji.

Na rynku jest szereg programów pozwalających na projektowanie diagramów w notacji BPMN (zarówno on-line jak i stacjonarnych). Największą zaletą dla mnie w Cawemo jest możliwość pracy grupowej.

Dodatkowym rozwiązaniem w Cawemo jest możliwość komentowania elementów ,jak i również wprowadzania dodatkowej dokumentacji.

Oprogramowanie jest bezpłatne niezależnie od liczby użytkowników, którą zaprosimy do współpracy.

Alternatywy dla Cawemo: BPMN.io, Visual Paradigm (opisuję niżej), draw.io (opisuję wyżej).

14. Visual Paradigm

źródło visual-paradigm.com

Program pozwala na przygotowanie diagramów w ramach prowadzonych analiz biznesowych IT. Wspiera m.in. takie standardy jak: UML, SysML, ERD, DFD, SoaML, i BPMN.

Przydatne rozwiązanie w Visual Paradigm:

Jeśli chcę wykonać szybki diagram i udostępnić go dla Klienta mogę to zrobić za pomocą wersji on-line https://online.visual-paradigm.com/. Edytor jest zintegrowany z Google Docs co pozwana na szybkie udostępnienie i edycję.

Alternatywy dla Visual Paradigm: Enterprise Architect, Modelio.

15. Coggle


źródło coggle.com

Jest to mapa myśli, która działa w przeglądarce. Przyjemny i szybki interfejs pozwala na stworzenie ładnych i czytelnych map. Wynik można osadzić na stronie lub zapisać do PDF lub PNG. Najważniejsza zaleta narzędzia to możliwość pracy grupowej nad mapą myśli.

Alternatywy dla Coggle: MindMeister, MindMup.

16. Lighten

źródło własne

W systemie macOS często korzystam z programu Lighten. Jest bezpłatny, szybki i posiada wszystkie potrzebne narzędzia do stworzenia mapy myśli.

Alternatywy dla Lighten: XMind, MindNote, MindManager.

17. Google Groups

źródło groups.google.com

Wśród wielu użytkowników e-mail jest nadal podstawową formą komunikacji (zamiast komunikatora), dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie narzędzia Google Groups, które pozwoli na stworzenie w ramach projektu grup mailingowych.

Google Groups jest bezpłatny i pozwala na stworzenie grupy z różnymi uprawnieniami dla poszczególnych użytkowników (np. tylko wybrane adresy e-mail mogą wysyłać wiadomość do grupy).

Można zauważyć, że od jakiegoś czasu projekt nie jest rozwijany. Pytanie jak długo będzie jeszcze utrzymywany? Znając poprzednie sytuacje (inbox, reader, google+, wave) Google może niedługo go zamknąć.

Alternatywy dla Google Groups: Gmelius, Keeping.

18. Skitch


źródło własne

Jest to małe narzędzie do wykonywania zdjęć ekranu opracowane przez Evernote. Po wykonaniu zdjęcia, można na nim zaznaczyć wybrane elementy lub wskazać strzałką określone miejsce. Bardzo przydatne podczas komunikacji w Slack (wystarczy przeciągnąć wykonane zdjęcie do okna komunikatora).

Alternatywy dla Skitch to: FireShot, Awesome Screenshot,

19. TeamWork Project

TeamWork Project - Wykres Ganta
źródło teamwork.com

Jeśli potrzebujesz przygotować wykres Gantta to narzędzie TeamWork Project będzie dla Ciebie wygodnym rozwiązaniem. TeamWork jest wygodny i szybki podczas planowania. Jego zaletą jest możliwość wizualnego tworzenia szybkich zależności pomiędzy zadaniami.

Alternatywy dla TeamWork Project: Microsoft Project, Gantter, GanttPro.

20. KeePassXC

KeePassXC
źródło keepassxc.org

Program pozwala na zabezpieczenie wrażliwych danych (głównie loginów i haseł) w szyfrowanym pliku.

Nadal zauważam wśród wielu osób, że ich hasła są zapisywane w notatnikach papierowych, plikach tekstowych lub są zapamiętywane w przeglądarce internetowej. W mojej ocenie stosowanie programu takiego jak KeePassXC powinno być standardem.

Przydatne rozwiązanie:

Program można zintegrować z przeglądarką Chrome, dzięki temu hasła w wybranych stronach będą przechowywane w zaszyfrowanej formie. Za pomocą programu (po wykonaniu autoryzacji) będzie możliwe uzupełnienie danych do logowania.

Alternatywy dla KeePassXC: 1Password, Keychain (macOS), LastPass.

System macOS posiada rozwiązanie „keychain”, w którym można przechowywać hasła stosowane w systemie. Jest to wygodne rozwiązanie. Wprowadzanie loginu i hasła w odpowiednim formularzu jest potwierdzane dodatkowo odciskiem palca lub hasłem systemowym co zapewnia ważny poziom bezpieczeństwa.

Przeglądarka Chrome posiada własne rozwiązanie do zapamiętywania haseł, jednak uważam, że nie jest ono bezpieczne. Niepowołana osoba, która uzyska dostęp do komputera będzie mogła bardzo szybko odczytać hasło zapamiętane przez przeglądarkę Chrome. Wystarczy wejść na stronę, na której znajduje się formularz logowania, wykonać kilka kliknięć i odczytać treść hasła (celowo nie opisuję tego dokładnie, jednak jest to bardzo proste).

Piszę o tym, ponieważ chcę Was na to uczulić. Nie zapisujcie haseł w przeglądarce!

21. Todoist

źródło todoist.com

Osobiście w ramach własnej listy zadań stosuje Todoist. Największą zaletą, którą poszukiwałem w tego typu narzędziach była pełna integracja z Google Calendar.

Zadanie stworzone w Todoist automatycznie dodaje się do Google Calendar. Podobnie działa to w drugą stronę. Jeśli umieszczę wydarzenie w odpowiednim kalendarzu to zostaje ono umieszczone w odpowiednim projekcie w Todoist.

Przydatne rozwiązanie w Todoist:

Jeśli korzystasz z poczty Gmail możesz również zintegrować Todoist za pomocą pluginu Chrome. Dzięki temu, za pomocą ikony w pasku z dowolnej wiadomości będziesz mógł zrobić zadanie, które pojawi się w Todoist jako zadanie będące linkiem.

Alternatywy dla Todoist to: Nozbe, Google Tasks, Microsoft To Do.

22. Evernote

źródło evernote.com

Popularne narzędzie do tworzenia notatek. Multiplatformowość narzędzia powoduje, że każda notatka trafia do jednego repozytorium, które umożliwia szybkie wyszukiwanie.

Przydatne rozwiązanie w Evernote:

W płatnym pakiecie, Evernote posiada wbudowany OCR dla skanowanych dokumentów. Powiem szczerze, że ta funkcja jest genialna. Aktualnie skanuję lub robię zdjęcie dla większości dokumentów papierowych. Po rozpoznaniu testu przez Evernote mogę go wyszukać na podstawie treści zawartej w wydruku. To bardzo przyspiesza odnalezienie dokumentu.

Alternatywy dla Evernote: Microsoft OneNote, Google Keep, Notion

23. RescueTime

źródło rescuetime.com

Nie jestem zwolennikiem mierzenia czasu pracy (zarówno swojego jak i również pracowników). Uważam, że kluczowe są cele i efekty jakie są osiągane.

Mimo tego spróbowałem przetestować działanie programu RescueTime i powiem szczerze, że pozytywnie odebrałem analizy zebrane przez program. To ciekawe doświadczenie przeglądać i wyciągać wnioski z tego na jakich programach najczęściej pracuję oraz jak wpływa to na produktywność. Polecam spróbować i przekonać się samemu 🙂

Alternatywy dla RescueTime: Kimai, TimeCamp.

24. Automator

Automator macOS
źródło własne

Przydatnym programem w systemie macOS jest program Automator. Pozwala on na zaprojektowanie indywidualnej automatyzacji ułatwiającej naszą pracę.

Przykładowo możemy zautomatyzować czyszczenie folderu pobrane, wykonywanie backupu danych, zamykanie aplikacji po określonym czasie.

Przykładowe zastosowania dla programu Automator:

Google Tasks8 Time-Saving Automator Workflows for Your Mac

10 cool things you can do with Automator on Mac

Inne programy

To oczywiście nie koniec, powyżej podałem Ci najważniejsze programy z jakich korzystam najczęściej.

Na rynku jest klika serwisów, które pozwalają na wyszukiwanie i porównywanie programów, tym bardziej, że jest ich coraz więcej.

Grafika prezentuje wzrost oprogramowania w modelu SaaS.

Growth of the marketing technology landscape over 7 years
źródło chiefmartec.com

Serwisy z jakich korzystam najczęściej to: Capterra, Apploit, GetApp, AlternativeTo, ProductHunt.

Zachęcam Cię do subskrypcji bloga.

3 komentarze

  1. Dobry artykuł jednak brakuje najważniejszego moim zdaniem programu Figma, Adobe XD przy nim to dziecko bez urazy bo sam korzystałem jednak po zmianie nie żałuję, a Adobe niestety ale same do tego doprowadziło ociągając się z poprawkami i podstawowymi funkcjami, a do tego już pewnie będzie pół roku jak po wielkiej aktualizacji zamiast dodać nowe opcje program stał się nie do użytku przez swoje nie optymalne działanie i tak przez następne co najmniej 3 kolejne wersje. Nie wiem jak teraz może jest lepiej ale Figma też jest darmowa i działa także w przeglądarce, a w dodatku ma podstawowe opcje których w XD brakuje pewnie do dziś jak np justowanie tekstu… Ogólnie super artykuł niektóre programy znam, niektóre nowe ale na pewno warte uwagi i tak na pewno muszę się przyjrzeć konkurencji dla slacka bo limity i bałagan czasem pojawiający się utrudnia pracę. Pozdrawiam i pewnie nie raz zajrzę czy coś nowego ciekawego tutaj się pojawi

    • Karol Maj Reply

      Dzięki za komentarz i podzielenie się programem Figma. Wygląda bardzo ciekawie.
      Rzeczywiście brak opcji justowania tekstu jest dość irytująca. Są na to obejścia poprzez pluginy, jednak funkcja już dawno powinna być w standardzie.

  2. Sam korzystam z wielu programów z powyższej listy, jednak kilka ciekawych narzędzi zawitało do mojej biblioteki. Bardzo obszerny interesujacy post. Dzieki Karol

Write A Comment